Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Mami, ajută-mă să mă descurc singur(ă)!

septembrie 22, 2018 @ 9:30 am - 12:30 pm

LEI30

Strategii de înțelegere și dezvoltare a abilităților de a fi independent(ă) și disciplinat(ă)

În cadrul acestei conferinţe, ne dorim, în primul rând, să oferim mai multe detalii despre care sunt strategiile de înțelegere și dezvoltare a abilităților de a fi independent(ă) și sdisciplinat(ă), dar și ce înseamnă pedagogia Montessori şi cât de mult poate ajuta la formarea generaţiilor de mâine, a Liderilor Viitorului,  și cât este de importantă crearea unei comunităţi puternice în care schimbarea să se producă.

Cu toţii stim că fără educaţie, visurile dispar. Dar în acelaşi timp, educaţia este ceea ce ştii să aplici practic, nu ceea ce ai citit în cărti.

Maria Montessori spunea:

„Să nu-i educăm pe copiii noştri pentru lumea de azi. Această lume nu va mai exista când ei vor fi mari şi nimic nu ne permite să ştim cum va fi lumea lor. Atunci să-i învăţăm să se adapteze.”

În cadrul evenimentului se va răspunde la următoarele întrebări dar şi la întrebări venite din public:

1.Care sunt Strategiile de înțelegere și dezvoltare ale unui Copil independent? Vorbim despre:

-crearea unui mediu sigur și adaptat vârstei și dezvoltării Copilului

-implicarea Copilului cât mai mult în activitățile zilnice

-expunerea la un limbaj adecvat

-posibilitatea de a-și alege singur ce dorește să facă sau materialele cu care dorește să lucreze

-existența unei rutine zilnice coerente

-practicarea unei observări obiective în detrimentul implicării subiective

-existența unei limite clar definite.

2.De ce Montessori?

3.Ce garantează şi ce nu garantează Montessori?

4.Pe ce anume se pune accentul?

5.Rolul mediului pregătit, a educatorului format dar şi a materialelor atent create.

Program eveniment:

09:30 – 10:00   Accesul în sală

10:00 – 10:10   Deschidere eveniment – Mesaj organizator

10:10 – 10:55   Speach invitat special – Simona Nicolae

10:55 – 11:00   Pauză de cafea/ ceai

11:00 – 12:00   Sesiune de întrebări şi răspunsuri

12:00 – 12:30   Networking.

Invitat Special: SIMONA NICOLAE

Fondator Altera pars  (consultanţă educaţională)

Director educaţional MSI şi Educator Principal 3-6 ani AMI

A absolvit Colegiul de Pedagogie Waldorf şi Facultatea de Ştiinţe Educaționale, specializarea învăţământ primar şi preşcolar, după care şi-a continuat studiile în domeniul educaţiei în cadrul Institutului Superior Maria Montessori din Paris.

Pe parcursul anilor a lucrat în şcoli internaționale Montessori şi a fost implicată în actiuni de promovare a pedagogiei Montessori în Bucureşti, Paris si MoscovaDin 2016 s-a implicat în proiectul Montessori School of Iaşi, dar şi în proiecte de implementare a pedagogiei Montessori în grădiniţe publice – „Eşti Montessori? Adoptă o şcoală!”

Evenimentul este public și pe pagina noastră de Facebook, aici: https://www.facebook.com/events/2230877200530038/

Detalii organizatorice:

Înscrierile se fac completând formularul de aici: https://goo.gl/forms/HeP8DUzBYUh8dufy2.

Plata se va face în contul bancar al Asociației Avanti Montessori Bacău RO34BTRLRONCRT0457436301, deschis la Banca Transilvania, iar la mențiuni se va scrie ”plată Conferință”.

Nu se poate face plata la intrare și doar cei care au completat formularul și au făcut plata vor putea participa, costurile implicate acoperind costurile de organizare ale conferinței.

Vă mulțumim pentru înțelegere și interes.

Dată:
septembrie 22, 2018
Oră:
9:30 am - 12:30 pm
Cost:
LEI30
Eveniment Category:

Loc de desfășurare

Hotel President
Bulevardul Ioniță Sandu Sturza 11, Bacău
Bacau, România — Bacău 600269 România
+ Hartă Google

Grădinița Avanti
Telefon:
office@gradinita-avanti.ro
Sit web:
www.gradinita-avanti.ro
to top button
error: Continutul acestui site este protejat prin leagea drepturilor de autor.